Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα: filter data (Runtime)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò sms. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος sms στις 10-04-2006, 15:29. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-04-2006, 20:35 11690

    Πρόβλημα: filter data (Runtime)

    Έχω ένα απλό report που περιέχει αιτήσεις(όνομα,ημερομηνία,τύπος,κατάσταση κτλ.).Αύτο που θέλω είναι να μπορώ να κάνω filter τα data at runtime ως εξής (ΑSP.NET/sqlServer):

    Έχω 4 dropdownlist για όνομα,ημερομηνία,τύπος,κατάσταση και παίρνω από εκεί τις παραμέτρους και έπειτα πατάω ένα button για να εμφανίσω τα αποτελέσματα.Ο χρήστης είτε θα μπορεί να διαλέξει κάποιες τιμές από τα dropdownlist είτε όχι(να πάρει όλες τις αιτήσεις πίσω).Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να θέλει να ψάξει μόνο με βάση τον τύπο της αίτησης ή μόνο με την κατάσταση ή και με τα 2 μαζί.

    Αυτό πού έκανα και δεν παίζει είναι να εξετάζω  ποια  dropdownlist δίνουν τιμές και να βάζω κάποια selection formulas με τις αντίστοιχες τιμές από τα dropdownlists,αλλά όταν το κάνω databind δεν μου το φιλτάρει με όλα τα κριτήρια.

    Τι προτείνετε?Πώς να filter τα data με πολλά κριτήρια at runtime?Στο internet βρήκα μόνο απλές περιπτώσεις.


  •  09-04-2006, 10:34 11712 σε απάντηση της 11690

    Απ: Πρόβλημα: filter data (Runtime)

    Τα δεδομένα σου έχουν έρθει όλα μαζί σε ένα dataset και θα τα κάνεις filter εκεί ή σε κάθε αλλαγή των κριτηρίων θα τα φέρνεις από τη βάση φιλτραρισμένα;


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  09-04-2006, 13:06 11722 σε απάντηση της 11712

    Απ: Πρόβλημα: filter data (Runtime)

    Θα τα φέρνω από την βάση σε κάθε αλλαγή των κριτηρίων.

  •  09-04-2006, 18:22 11730 σε απάντηση της 11722

    Απ: Πρόβλημα: filter data (Runtime)

    Eίναι καλύτερα να το κάνω με dataset?Και πως περίπου?
  •  09-04-2006, 20:49 11731 σε απάντηση της 11730

    Απ: Πρόβλημα: filter data (Runtime)

    Μπορείς να αφήνεις το χρήστη να επιλέξει τα κριτήρια που θέλει, και μόλις τα μαζέψεις όλα (πχ, ο χρήστης πατήσει ένα κουμπί "αναζήτηση"), να κάνεις ένα select στη βάση με τα αντίστοιχα κριτήρια (Φτιάχνεις επι τόπου την sql και με αυτή γεμίζεις ένα dataset με τα αποτελέσματα).

    Αν "αντέχεις" να φέρεις όλα σου τα δεδομένα από την αρχή, μπορείς να ορίσεις ένα dataview το οποίο να φιλτράρει real-time τα δεδομένα σου (Θα αλλάζεις το rowfilter του dataview κάθε φορά που αλλάζει κάποιο κριτήριο). Σε αυτή την περίπτωση, το control που θα δείχνει τα δεδομένα (πχ ένα datagrid) θα δένει πάνω στο dataview και όχι απ' ευθείας πάνω στο dataset (Sorting and Filtering Data Using a DataView)

     


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  10-04-2006, 15:29 11750 σε απάντηση της 11690

    Απ: Πρόβλημα: filter data (Runtime)

    Τελικά το έκανα με dataset και δημιουργία του sql query επί τόπου.Όλα δουλεύαν τέλεια.

    Τώρα όμως βγήκε ένα πρόβλημα που πρίν δεν υπήρχε όταν τα έπαιρνα όλα από τηυν βάση και αφορά το export σε pdf.

    Συνεχίζω σε άλλη δημοσίευση.........

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems